Nyt website målrettet borgere med hørenedsættelse lanceret

Websitet er udviklet med henblik på at rådgive og vejlede borgere, pårørende og fagpersoners håndtering af hørenedsættelse og høreapparater.

Tekst: Cathrine Mejdal
Foto: HøreRehab.dk

– Mange mennesker kan opleve høreapparater som tekniske og komplicerede. Med HøreRehab.dk vil vi gerne være med til at gøre brugere af høreapparater mere selvhjulpne og mere uafhængige. Derfor har vi på HøreRehab.dk lavet nogle små, letforståelige videoer, der giver gode råd til, hvordan man bedst kommunikerer med en hørenedsættelse, og hvordan man betjener og vedligeholder høreapparater, siger afdelingsleder i hørerådgivningen, der hører under Center for Kommunikation og Velfærdsteknologi, Jan Hoedt, i en pressemeddelelse på Region Syddanmarks website.

Informationen er fortrinsvis rettet til borgere, der bor i Syddanmark, men kan bruges af alle.

HøreRehab er åben 24/7
På websitet fremhæves der, at formålet med at lægge rådgivnings- og informationsmateriale omkring høreapparater og høreer, at borgerne med hørenedsættelse, deres pårørende og fagpersoner skal føle, at de altid kan få hjælp og vejledning i deres håndtering af hørenedsættelse, selv når klinikken eller kommunikationscentret er lukket.

Høreforeningen er begejstret: Vi anbefaler vores medlemmer at bruge websitet
HøreRehab.dk er blandt andet udviklet med inspiration i Høreforeningens Høremanual. Denne kan anbefales som supplerende håndbog vedrørende viden om høreapparater, høretekniske hjælpemidler m.v. og kan downloades fra Høreforeningens website.

– Hjemmesiden indeholder mange generelle informationer, som både borgere med høretab, deres pårørende samt fagpersoner, fx personale på plejecentre, over hele landet kan få glæde af. Vi vil anbefale vores medlemmer at benytte HøreRehab.dk som et supplement til høreapparats-brugsanvisninger samt de informationer, man kan finde på Høreforeningens hjemmeside. Det er en visuel og overskuelig hjemmeside, der er nem at gå til, siger landsformanden i Høreforeningen, Majbritt Garbul Tobberup.

Gå til HøreRehab.dk