Farvel til Gentlemen’s Finest: Loge for døve gentlemen nedlægges

I lørdags har medlemmerne for den københavnske forening for unge døve herrer, Gentlemen’s Finest, vedtaget, at foreningen skulle nedlægges. Årsagen bag nedlæggelsen er manglende initiativ fra medlemmerne. Det startede ellers godt, men foreningen har valgt at stoppe mens legen endnu var nogenlunde god.

Foreningens målgruppe har været den moderne døve mand mellem 18-35 år. Hensigten med foreningen har oprindeligt været, at skabe et samlingssted for “sande gentlemen med de værdier, der hører til”. Traditionelle værdier har været en vigtig del af foreningen, og til alle større møder har dresscoden været jakke og slips, dikteret af det tidligere “slipseudvalg”.

– Vi startede Gentlemen’s Finest for at skabe et sted, hvor vi kunne dyrke vores mandlige stolthed, at være en del af et sammenhold, hvor vi kunne være os selv som moderne mænd. Vi havde mange idéer, og vi fik også mange aktiviteter gennemført, fortæller Gentlemen’s Finests første formand, André Jensen.

Moderne aktiviteter og traditionelle værdier
En blanding af maskuline og feminine interesser samt moderne og traditionelle aktiviteter var det, der har præget foreningen. MTB-ture i skoven, kurbadsbesøg, flag football, grillaftener, foredrag, oktoberfest, indsamlingsfester og julefrokoster. Det er blandt andet disse aktiviteter, der var på plakaten, da foreningen var på sit højeste.

Gentlemen’s Finest har hele vejen gennem været tilknyttet Danske Døves Ungdomsforbund som ungdomsklub og i en periode også Danske Døves Landsforbund som tilknyttet interesseorganisation.

Skabte debat i døveverdenen
Foreningen har inspireret andre foreninger og også skabt debatter omkring køn i døveverdenen. Blandt andet var der protester mod foreningen, fordi nogen mente, at Gentlemen’s Finest opførte sig for macho – blandt andet til en oktoberfest, hvor en gruppe nedringede kvindelige festgæster stillede op til gruppefoto. Men sidenhen var der en gruppe af unge, døve kvinder, der oprettede en lignende forening for unge damer – LadyLike, tydeligvis inspireret af gentlemændene. Foreningen er fortsat aktiv.

Luften sev langsomt ud af ballonen
Men gennem de senere år faldt aktivitetsniveauet støt, og medlemmerne faldt fra. Der skete ikke så meget mere med de mange idéer, og de succesfulde arrangementer blev ikke gentaget. Bestyrelsen er blevet skiftet ud et par gange, medlemmerne har ikke taget initiativer, og langsomt er luften sevet ud af ballonen.

Til sidst var der kun omkring 15 medlemmer tilbage i foreningen, hvilket fik den seneste bestyrelse til at beslutte, at foreningen skulle nedlægges.

– Det er ærgerligt, at det skulle ende sådan. Jeg er ked af, at foreningen ikke kunne køre videre, men sådan er det jo, slutter André Jensen, der var til stede på foreningens sidste generalforsamling  i København i lørdags.

LÆS MERE
Gentleman’s Finest website
Gentleman’s Finest på Facebook